fbpx

„Za horyzont” – spektakl familijny inspirowany wyczynem kapitana Henryka Jaskuły

16 listopada 2024 (sobota) godz. 14:00

Teatru S.A.N. z Przemyśla - Rafał Paśko

 

 

„Za horyzont” – spektakl familijny inspirowany wyczynem kapitana Henryka Jaskuły

To teatralna, familijna opowieść o spełnianiu marzeń. Spektakl oparty jest na historii wyczynu kapitana Henryka Jaskuły. Pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył świat. Wyruszymy razem z kapitanem w stronę jego największego marzenia i być może dowiemy się jak spełniać i osiągać własne cele. Publiczność, bez względu na wiek, odnajdzie w tej historii uniwersalne przesłanie o wytrwałości, odwadze i wierze we własne marzenia. To propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów, którzy pragną odnaleźć w sobie odwagę, by przekroczyć własny horyzont. Spektakl jest przygotowany w technice teatru lalkowego i teatru przedmiotu. Animować będzie Rafał Paśko. Po spektaklu będzie możliwość nabycia ilustrowanej książki pt. „Za horyzont”.

scenariusz, reżyseria i scenografia – Rafał Paśko

lalka – Robert Poryziński, Teatr Miejsca

dźwięk i światło – Marcin Paśko/Aleksandra Paśko/Grzegorz Gajdzik czas trwania – 40 minut

16 listopada 2024 (sobota) godz. 14:00

Rafał Paśko i Teatr S.A.N.

O twórcy:

Instruktor teatralny, nauczyciel II LO w Przemyślu, autor książek familijnych, laureat Stypendium Twórczego Miasta Przemyśla oraz laureat Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla, założyciel amatorskiego Teatru S.A.N.; aktor, scenarzysta, dramatopisarz, instruktor i reżyser w amatorskim ruchu teatralnym, inicjator Przemyskiego Festiwalu Teatralnego InspiRACJE! oraz Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF. Na co dzień pracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi.

  • Rafał Paśko to założyciel Teatru S.A.N.(2014 r. – obecnie) aktor, scenarzysta, reżyser
  • w latach 2005-2014 aktor, reżyser, scenarzysta w Teatrze Fredreum w Przemyślu
  • Juror Międzynarodowego Festiwalu Ożywionej Formy MASKARADA Bliżej, Jury Nurtu Młodzieżowego, Rzeszów 2018
  • twórca filmów krótkometrażowych (m.in. udział w festiwalach Offeliada, Filmoffo, Żubroffka, Multimedia Happy End)
  • inicjator Przemyskiego Festiwalu Teatralnego i Przemyskiego Festiwalu Teatralnego InspiRACJE
  • promotor i ambasador teatru obrazkowego kamishibai
  • na co dzień nauczyciel w liceum ogólnokształcącym
  • instruktor teatralny w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu (2013-2015) i w Centrum Kultoralnym (od 2023)
  • wykładowca w Państwowej Szkole Wschodnioeuropejskiej (2007-2014)
  • trener, wykładowca (m.in. zajęcia teatralne, filmowe)

Warsztaty teatralne i dramatopisarskie w których uczestniczył:

  • 2021 – Warsztaty pisania sztuki teatralnej Tomaszem Gromadką (PL)
  • 2021 – indywidualne warsztaty dramatopisarskie z reżyserem i dramaturgiem Tomaszem Kaczorowskim (PL) / tekst monodramu
  • 2020 – indywidualne warsztaty dramatopisarskie z reżyserem i dramaturgiem Tomaszem Kaczorowskim (PL) / teksty sceniczne
  • 2018 – Teatralne Atelier – kurs (Teatr Maska w Rzeszowie)
  • 2017 – warsztaty teatralno-reżyserskie z Ewą Mrówczyńską (Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Poddańczy/PL)
  • 2017 – warsztaty ruch i ciało w przestrzeni z Agnieszką Cianciarą-Frohlich (Studio Dono, Kraków/PL)
  • 2017 – warsztaty komedii dell’arte z Agnieszką Cianciarą-Frohlich (Studio Dono, Kraków/PL)
  • 2016 – warsztaty lalkarskie z Henrykiem Hryniewickim (Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Nemno/PL)
  • 2016 – warsztaty reżyserskie z Henrykiem Hryniewickim (Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Nemno/PL)
  • 2016 – warsztaty aktorskie z Łukaszem Szymankiem (Grupa Improwizacyjna Poławiacze Pereł/Lublin/PL)
  • 2015 – warsztaty z podstaw improwizacji z Łukaszem Szymankiem (Grupa Improwizacyjna Poławiacze Pereł/Lublin/PL)
  • 2014 – warsztaty aktorskie z Łukaszem Szymankiem (Grupa Improwizacyjna Poławiacze Pereł/Lublin/PL)
  • 2013 – warsztaty aktorskie z Waldemarem Czyszakiem (Teatr im. Wandy Siemaszkowej/Rzeszów/PL)
  • 2012 – warsztaty aktorskie podczas I Ogólnopolskiego Przeglądu Profesjonalnych Teatrów Amatorskich w Chełmie (z Igorem Gorzkowskim, z Przemysławem Stippą, z Mateuszem Rusinem)/PL
  • 2012 – warsztaty teatralne z Dominikiem Nowakiem (Teatr Nowy/Kraków/PL)

Film: youtube

Fb: facebook

 

 



 

Wehikuł Czasu - czyli spacerkiem po dawnym Przemyślu

16 listopada 2024 (sobota) godz. 15:00

Piotr Michalski

 

 

Pokaz slajdów „Wehikuł Czasu” czyli spacerkiem po dawnym Przemyślu” to fotograficzny - historyczny spacer przez place i ulicy dawnego Przemyśla, ukazujący miejsca i obiekty, które dziś nieco inaczej wyglądają lub całkowicie zmieniły swój wygląd i charakter. Wehikułowa wędrówka rozpoczyna się od Zasania, by przez Śródmieście i Garbarze zakończyć się na Lwowskim Przedmieściu.

Piotr Michalski

Urodzony w 1968 roku w Przemyślu, zawodowo pracownik PGE Energetyka Kolejowa, członek Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, PTTK oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Z zamiłowania Społeczny Opiekun Zabytków infrastruktury technicznej kolejowej i drogowej, regionalista, przewodnik turystyczny i fotograf. Autor wielu wystaw fotograficznych, pokazów slajdowych oraz wycieczek tematycznych traktujących o zabytkach architektury i historii miasta. Założyciel grupy FB „Przemyśl Miasto Zabytków” oraz moderator „Grupy Przemyśl Miasto Zabytków - Wehikuł Czasu”. Za promowanie oraz dokumentowanie historii i zabytków Przemyśla wyróżniony Dyplomem Prezydenta Miasta (2017) oraz odznaczeniem resortowym - Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” (2022).

Piotr Michalski: https://www.facebook.com/piotr.michalski.77770

Przemyśl Miasto Zabytków: https://www.facebook.com/groups/2186502651626340



 

Wyspy Owcze - Farerskie slow tour - czyli opowieść krajpoznawcza

16 listopada 2024 (sobota) godz. 17:00

Paweł Kowal

 

 

Jest jeszcze miejsce gdzie ciężkie chmury leniwie wiszą nad wydartą Atlantykowi grupą wulkanicznych szczytów, gdzie huczą wodospady, meandrują strumienie, wiatr dmie po płaskowyżach a fale rozbijają się po dumnie wznoszących się niebotycznych klifach, gdzie soczystą zieleń skubią stada futrzastych owiec a maskonury ciekawsko wyglądają ze swych norek; tam właśnie uparty człowiek odnalazł swój ziemski kawałek raju. I tam żyje skromnie acz godnie. Zapraszam na slow tour i odkrycie nieoczywistych Wyspach Owczych.

 

Paweł Kowal – Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki wspaniałych dzieci, miłośnik świętego spokoju spędzonego z dobrą książką, pasjonat smacznej kuchni, nieśpiesznych niekomercyjnych podróży, miłośnik Skandynawii, ikon i drewnianych cerkiewek, hołdujący zasadzie "Nie ważne gdzie tylko z kim".

 



 

Norweska przygoda - czyli rowerowa podróż z synem

16 listopada 2024 (sobota) godz. 19:00

Przemek Pepe Pawłucki

 

 

Rok 1993 – los, a konkretnie rzut lotką w mapę zawieszoną w pokoju na drzwiach zdecydował, że celem mojej pierwszej dużej rowerowej wyprawy była Norwegia. Kraj ten od razu skradł mi serce.

Od tego czasu minęło blisko 30 lat. W międzyczasie pojawił się synek, a moja rowerowa pasja rozkwitała. Długie lata pracy u podstaw, oswajania dziecka z rowerem podczas rodzinnych wycieczek, przyzwyczajania do wysiłku i niewygód dały oczekiwany rezultat. Paweł był gotowy do swojej pierwszej dużej rowerowej eskapady. A kierunek mógł być tylko jeden – Norwegia. I to ta piękniejsza jej część czyli daleka północ, kraina gdzie w lecie słońce nie zachodzi.

Zapraszamy do wspólnej podróży po kraju Wikingów! Wyruszymy z miasta Tromsø będącego nieformalną stolicą Arktyki, pięknie położonego na wyspie spiętej ze stałym lądem ogromnymi łukowatymi mostami. Przejedziemy przez czarującą i wciąż jeszcze niedocenianą wyspę Senja, która z roku na rok zyskuje fanów. Odwiedzimy archipelag Vesterålen i legendarne Lofoty – marzenie wielu turystów. Obejrzymy Saltstraumen czyli jedne z najsilniejszych prądów pływowych na świecie, które tworzą ogromne wiry. Na koniec posmakujemy lodu z prawdziwego niebiesko-białego lodowca.

Ponad tysiąc kilometrów rowerowej przygody - oj będzie się działo…!

Przemysław Pepe Pawłucki Autor urodzony w Przemyślu w złotych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu ekspert kredytowy, z zamiłowania włóczęga i fotograf. Od chwili gdy mając 3 latka wykorzystał nieuwagę dorosłych, wytargał swój pierwszy rowerek marki bobo na ślizgawkę i z niej zjechał wywołując u mamy „zawał serca” i konieczność zużycia kilku plastrów, zrodziła się u niego rowerowa pasja. W 1993 roku wyruszył na swoją pierwszą dużą wyprawę rowerową, trochę przypadkowo do Norwegii. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Od tamtej pory wraca do Kraju Wikingów kiedy tylko nadarza się okazja. Inne ulubione kierunki rowerowych wojaży to Islandia, Wyspy Kanaryjskie, najwyżej położone drogi Europy w Alpach, Pirenejach i górach Sierra Nevada. Jest pierwszym polskim członkiem francuskiego kolarskiego Club des Cent Cols (Klubu Stu Przełęczy). A dlaczego na rowerze? Bo – jak mówi – to smakowanie każdego przejechanego metra, wsłuchiwanie się w bicie własnego serca, wiatr we włosach, bliski kontakt z naturą. Z rowerowego siodełka można dostrzec wiele rzeczy, które umykają uwadze, gdy podróżuje się np. samochodem. Jest to również wspaniały sposób na realizowanie innej pasji – fotografowania. Dwukrotnie nagrodzony w konkursie „Podróżnik roku” organizowanym przez Magazyn Turystyczny „PODRÓŻE”. Współautor kilku książek podróżniczych, autor wielu artykułów prasowych. Ma na koncie kilka wystaw fotograficznych i pokazy slajdów. Dziełem Autora są: Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia - zdobycie Przylądka Północnego (Nordkapp), dotarcie na krańce Laponii, aż pod granicę norwesko - rosyjską (Kirkenes), pionierska w polskiej turystyce rowerowej jazda po Spitsbergenie, w 1997 r. eksploracja Wysp Owczych i Islandii, w 1998 r. przejazd przez najwyższe drogowe przełęcze Europy położone w Alpach, Pirenejach i górach Sierra Nevada na południu Hiszpanii (Pico del Veleta - najwyższa droga Europy 3470 m n.p.m.). Rok 2000 to niezapomniana podróż po wiosennej Norwegii, rok 2001 - ponowna, tym razem samotna wyprawa na Islandię (przejazd przez wnętrze Islandii najdłuższą i najtrudniejszą trasą, dotarcie na najbardziej na zachód wysuniętą krawędź Europy). Rok 2002 – samotnie w Alpy, rok 2003 wspólnie z Krzyśkiem w Dolomity. Kolejne wyprawy: 2004, 2007 i 2008 – Norwegia, 2006 - Alpy (Austria, Włochy i Szwajcaria). Lata 2009-11 to zimowy „Projekt Kanary”. Zaliczone wszystkie główne wyspy - Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Gomera, El Hierro i La Palma. Rowerowo w dalszym ciągu aktywny. Kolejne lata to ponownie Norwegia, Alpy, kilka tras w Polsce itd. 😊 Największe „rowerowe” marzenie - Patagonia i Ziemia Ognista. Wraz z dwoma przyjaciółmi tworzy Grupę Rowerową GLOB.

 



 

Bieszczady po dwóch stronach granicy

17 listopada 2024 (niedziela) godz. 15:00

Krzysztof Potaczała

 

 

To podróż przez współczesne polsko-ukraińskie pogranicze, a także powrót do czasów międzywojennych, gdy obszar ten był w granicach Rzeczpospolitej. Autor przeplata swą opowieść wędrując raz po jednej, raz po drugiej stronie granicy. Przypomina dawne dzieje, nie unika przy tym trudnych zagadnień, takich jak akcja „Wisła” czy akcja „H-T”. Ukazuje również dzisiejsze oblicze bieszczadzkiego pogranicza – wioski i miasteczka, ludzi, ich kulturę oraz specyficzny klimat regionu.

 

Krzysztof Potaczała - Reporter, dziennikarz, autor książek: KSU. Rejestracja buntu, Bieszczady w PRL-u (trzy tomy), To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów, Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty, Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy, Świerczewski, Śmierć i kult bożyszcza komunizmu, Bieszczady. Śladami ludzi i miejsc.



 

Między ziemią a niebem

17 listopada 2024 (niedziela) godz. 17:00

Piotr Lisowski

 

 

Przemierzając cały glob niemal się nie poruszamy, a wyruszając tuż za miasto możemy odwiedzić niezmierzone bezkresy przestrzeni. Wszystko zależy od naszej perspektywy, bowiem gwieździste niebo pod pakistańskim ośmiotysięcznikiem K2 jest takie same jak na Kopyśtance pod Przemyślem. Pokaz poświęcony jest fotograficznym podróżom na szczyty gór i zakamarki Mlecznej Mlecznej drogi. Fotografująć gwiazdy pod Przemyślem możemy odwiedzić równie odległe i niesamowite miejsca jak wtedy gdy przemierzamy rozpadliny lodowca Baltoro. Prezentacja opowiada o tym, że sięgając w podróży po aparat fotograficzny mamy szansę dotrzeć dużo dalej niż nam się wydaje, niezależnie od tego czy wybierzemy się na Pogórze Przemyskie czy w Karakorum.

 

Piotr Lisowski -Zajmuję się głównie szeroko pojętym krajobrazem. Skupiam się na relacjach z podróży, na szczyty gór, do miejsc pod ziemią, a często zerkam w bliższe i dalsze rejony kosmosu. Mimo, iż jestem min. laureatem Astro Camera zdecydowanie nie chciałbym nazywać się astro fotografem. W moich poszukiwaniach skupiam się wielowymiarowych krajobrazach, w których zarówno człowiek na pierwszym planie, góra na drugim jak i gwiazdy odległe o setki milionów lat świetlnych są jednakowo ważne a nie dominujące. W takim ujęciu najistotniejszy jest dla mnie kontekst w jakim fotografuję konkretne miejsce ponieważ góra nie istnieje sama sobie ale w paśmie górskim, na planecie, która jest w układzie słonecznym w jednym z ramion Mlecznej Drogi. Żaden z elementów tej układanki nie istnieje oddzielnie a stanowi jeden z wielu planów fotografii które razem powinny opowiadać historię. Jestem niespokojnym duchem głodnym przestrzeni i światła, którego zwykle uparcie wyczekuję a czasem nawet przynoszę w plecaku.

Instruktor warsztatów fotograficznych http://light-guides.pl

https://www.instagram.com/fotonmatic/

https://www.fotonmatic.pl

https://www.facebook.com/PiotrLisowskiFotografia/?locale=pl_PL



 

Rowerem z Polski w Himalaje

17 listopada 2024 (niedziela) godz. 19:00

Piotr Strzeżysz

 

 

Trwająca ponad rok podróż rozpoczęła się w mojej rodzinnej miejscowości, Hucie Czechy, zwanej również Trąbkami. Przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Turcję wjechałem do Iranu. Iran przebił wszystkie odwiedzone przeze mnie kraje pod kątem gościnności, otwartości, uśmiechu. Następny kraj, Pakistan, okazał się jednym z największych podróżniczych wyzwań. Z uwagi na potencjalne, sporadycznie zdarzające się ataki terrorystyczne, często jechałem w eskorcie policji. Do Indii wjechałem na początku kwietnia. Był to dla mnie niejako powrót do tego kraju po prawie dwudziestu latach, do tego na tym samym rowerze (z tą różnicą, że 20 lat temu przyleciałem z Polski do Delhi i dalej jechałem rowerem, a tym razem dotarłem do Indii drogą lądową). Po dwóch miesiącach pobytu w Indiach, wjechałem na przełęcz Umling La (wysokość 5888 metrów n.p.m.) jako pierwszy Polak na rowerze.

 

Piotr Strzeżysz Jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Przejechał kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj podróżuje w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor sześciu książek. Dwukrotny laureat nagrody Magellana i Bursztynowego Motyla za „Powidoki” i „Zaistnienia”. Wyróżniony nagrodą Kolosa za podróż z Alaski do Patagonii. Bohater filmu Bartosza Liska „Nie dojechać nigdy” http://niedojechacnigdy.pl/

Prowadzi kanał na YouTubie: https://www.youtube.com/@piotr2

Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem.